Please reload

Nyhetsflöde

Guldbaggenomineringarna avslöjade

January 8, 2020

Nu har Guldbaggenomeringarna för filmåret 2019 avslöjats.

 

438 dagar, som Enric har gjort trampet på, fick sex nomineringar, däribland för Bästa ljud. Även Jag kommer hem igen till jul, där Enric har gjort allt inspelningsljud, nominerades till Bästa ljud. Filmen nominerades även i kategorin Bästa manliga huvudroll. Andra filmer som nominerats, där Enric har varit inblandad är bland annat Britt-Marie var här och Quick. Stort grattis till alla nominerade och tack för att vi har fått vara en del av dessa produktioner!

 

Guldbaggegalan arrangeras av Filminstitutet i samarbete med SVT och äger rum på Cirkus i Stockholm den 20 januari.

 

Alla nomineringar (i bokstavsordning):

 

Bästa film
438 dagar
i regi av Jesper Ganslandt
Producenter: Sandra Harms och Karl Fredrik Ulfung
And Then We Danced
i regi av Levan Akin
Producenter: Mathilde Dedye och Ketie Danelia
Om det oändliga
i regi av Roy Andersson
Producenter: Pernilla Sandström och Johan Carlsson
Sune – Best man
i regi av Jon Holmberg
Producenter: Malin Söderlund och Linus Stöhr Torell
Transnistra
i regi av Anna Eborn
Producenter: David Herdies och Michael Krotkiewski

 

Bästa regi
Levan Akin
för And Then We Danced
Roy Andersson
för Om det oändliga
Jon Holmberg
för Sune – Best man
Pella Kågerman och Hugo Lilja
för Aniara

 

Bästa kvinnliga huvudroll
Pernilla August
för rollen som Britt-Marie i Britt-Marie var här
Vigdis Hentze Björck
för rollen som Johanna i Fågelfångarens son
Emelie Garbers
för rollen som mimaroben i Aniara
Sanna Sundqvist
för rollen som Niki i Ring mamma!

 

Bästa manliga huvudroll
Levan Gelbakhiani
för rollen som Merab i And Then We Danced
Jonas Karlsson
för rollen som Hannes Råstam i Quick
Johannes Kuhnke
för rollen som Anders i Jag kommer hem igen till jul
Gustaf Skarsgård och Matias Varela
för sina roller som Martin Schibbye och Johan Persson i 438 dagar

 

Bästa kvinnliga biroll
Evin Ahmad
för rollen som Maggie i Ring mamma!
Alba August
för rollen som Jenny Küttim i Quick
Sissela Benn
för rollen som Karin i Sune – Best man
Bianca Cruzeiro
för rollen som Isagel i Aniara

 

Bästa manliga biroll
Tomas von Brömssen
för rollen som morfar Helmer i Sune – Best man
David Dencik
för rollen som Sture Bergwall i Quick
Ulf Stenberg
för rollen som Mathias i Fraemling
Bachi Valishvili
för rollen som Irakli i And Then We Danced

 

Bästa manus
Levan Akin
för manuset till And Then We Danced
Roy Andersson
för manuset till Om det oändliga
Lisa Aschan
för manuset till Ring mamma!
Erlend Loe
för manuset till Quick

 

Bästa foto
Lisabi Fridell
för fotot i And Then We Danced
Ragna Jorming
för fotot i Quick
Aril Wretblad
för fotot i Eld & lågor

 

Bästa klippning
Erika Gonzales, Kristin Grundström och Karolina Bengtsson
för klippningen av Josefin & Florin
Rickard Krantz
för klippningen av Quick
Anna Eborn
för klippningen av Transnistra

 

Bästa kostym
Margrét Einarsdóttir
för kostymerna i Eld & lågor
Clinton Booyse
för kostymerna i 438 dagar
Anna Hagert och Anna Karlsson
för kostymerna i En del av mitt hjärta

 

Bästa ljud/ljuddesign
Andreas Franck och Fredrik Dalenfjäll
för ljudet i 438 dagar
Claes Lundberg
för ljudet i Josefin & Florin
Christian Holm och Niklas Skarp
för ljudet i Jag kommer hem igen till jul

 

Bästa mask/smink
Jenny Fred
för mask/smink i En del av mitt hjärta
AnnaCarin Lock
för mask/smink i Quick
Madeleine Gaterud och Therese Sandersson
för mask/smink i Eld & lågor

 

Bästa originalmusik
Jon Ekstrand
för musiken i 438 dagar
Nathaniel Méchaly
för musiken i Eld & lågor
Johan Ramström
för musiken i Sara med allt sitt väsen

 

Bästa scenografi
Teo Baramidze
för scenografin i And Then We Danced
Anders Hellström, Frida Ekstrand Elmström och Nicklas Nilsson
för scenografin i Om det oändliga
Pater Sparrow
för scenografin i Eld & lågor

 

Bästa visuella effekter
Bert Deruyck och Kaj Steveman
för effekterna i Eld & lågor
Torbjörn Olsson
för effekterna i 438 dagar
Andreas Wicklund, Per Jonsson och Arild Andersson
för effekterna i Aniara

 

Bästa kortfilm
Excess Will Save Us
Regi: Morgane Dziurla-Petit
Ingen lyssnar
Regi: Elin Övergaard
Psychic
Regi: Tova Mozard

Bästa dokumentärfilm
Fraemling
Regi: Mikel Cee Karlsson
Josefin & Florin
Regi: Ellen Fiske och Joanna Karlberg
Transnistra
Regi: Anna Eborn

 

Bästa utländska film
Kapernaum
Regi: Nadine Labaki
Marriage Story
Regi: Noah Baumbach
Parasit
Regi: Bong Joon-ho

 

Guldbaggens publikpris
Följande fem filmer är nominerade till Guldbaggens publikpris i första röstningsomgången:

Britt-Marie var här
i regi av Tuva Novotny
Producenter: Gustav Oldén och Nicklas Wikström Nicastro

En del av mitt hjärta
i regi av Edward af Sillén
Producent: Patrick Ryborn
Hasse & Tage – En kärlekshistoria
i regi av Jane Magnusson
Producenter: Fredrik Heinig och Cecilia Nessen

Jag kommer hem igen till jul
i regi av Ella Lemhagen
Producenter: Sandra Harms och Rachel Bodros Wolgers

Sune – Best man
i regi av Jon Holmberg
Producenter: Malin Söderlund och Linus Stöhr Torell

 

Fakta om årets nomineringar
7 st nomineringar: And Then We Danced och Quick
6 st nomineringar: 438 dagar och Eld & lågor
4 st nomineringar: Aniara, Om det oändliga och Sune – Best man
3 st nomineringar: Josefin & Florin, Transnistra och Ring mamma!
2 st nomineringar: En del av mitt hjärta, Fraemling och Jag kommer hem igen till jul

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload